Liberal
Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi 2009 Yılı Raporu

Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi 2010 Raporu

Türkiye’nin ekonomik özgürlüğü artıyor fakat küresel krize tepkimiz önemli!

2009 yılı Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi açıklandı. Aralarında Liberal Düşünce Topluluğu’nun da bulunduğu dünyadan pek çok bağımsız enstitüyle işbirliğinde, Kanada’daki Fraser Enstitüsü’nün hazırladığı Endeks dünya nüfusunun %95’ini kapsayan 141 ülkede ekonomik özgürlüklerin durumunu ayrıntılı olarak karşılaştırmaktadır. Bu indekse göre Türkiye 141 ülke içinde 10 üzerinden 6.42 puan ile 88. sırada yer almaktadır. Son yıllarda Türkiye’de ekonomik özgürlük yükselişte görünmektedir.

Bu sene, raporun ana temasını ekonomik kriz oluşturmaktadır. Raporun içerdiği yeni bir araştırma sonucuna göreekonomik krizin etkileri kısa dönemde ülkelerin özgürlük seviyelerini düşürebilir. Fakat uzun dönemde bir banka krizinden sonra özgürlükler tekrar yükselişe geçecektir. Fraser Enstitüsü Küreselleşme Araştırmaları Merkezi Direktörü Fred McMahon şöyle yorum yapıyor: “Krizlerin ekonomik özgürlüğe etkisi krizden ne öğrendiğimize bağlıdır. Ekonomik özgürlüğü genişleten kurumlara ve politikalara mı yöneleceğiz yoksa devleti genişletip krizi siyasî bir malzeme haline getirerek ekonomiyi en ince ayrıntısına kadar kontrol altına mı alacağız? Bugün ikincisini seçersek kaderimiz 1930 neslinkiden farklı olmaz.”

Bu senenin özgürlük şampiyonu yine Hong Kong. Singapur ve Yeni Zelanda ise özgürlük sıralamasında Hong Kong’u takip ediyor. Sonuncu sırayı bir kez daha Zimbabwe alıyor. İngiltere 7.8’le 9.; ABD gerileyerek 8.8’le 5.; Macaristan 7.3’le 38.; Rusya 6.5’le 83. sırada yer alıyor.

Bu senenin yükselişte olan ülkeleri sırasıyla Kıbrıs, Macaristan, Kuveyt ve Gana. Bu senenin en çok öne çıkan ülkesiyse Estonya. 1995 yılından itibaren siyasi ve ekonomik anlamda gelişmeler kaydeden ülke 7.8’lik skoruyla bu senenin en özgür 11. ülkesi konumunda. Ayrıca bu sene 88. sırada yer alan Türkiye, birçok eski Doğu Bloku ülkesinden daha geride ve halen iş piyasasındaki ve finansal piyasalardaki kontrollerini azaltabilmiş değil. Geçmiş senelere göre daha iyi bir konumda olan Türkiye’nin global kriz sonrasında daha dikkatli olması gerekmektedir.

Endeks 2008 yılının verilerine göre hazırlanmıştır. Bu yüzden önümüzdeki dönemlerde ülkelerin sıralamalarını koruyabilmesi için küresel krize karşı alacakları önlemler mühimdir. Özellikle regülasyonların artması ve sürekli hale gelmesi özgürlük sıralamalarında önemli değişikliklere sebep olabilir.

Kişisel tercih hakkı, gönüllü mübadele, serbest rekabet ve özel mülkiyet hakları ekonomik özgürlüğün köşe taşlarıdır. Endeksin açık bir şekilde gösterdiği gibi ekonomik özgürlükler tüm insanlık için önemli olan bireysel özgürlüklerin, daha uzun hayat süresinin ve zenginliğin önünü açmaktadır. 

Endeks verileri için www.freetheworld.com

G.M.K. Bulvarı No:108/17 Maltepe 06570 Ankara

Telefon: +90.312.2316069   Faks: +90.312.230 8003      E-mail: info@liberal.org.tr  www.liberal.org.tr

 

 

 

 

Liberal Düşünce Topluluğu GMK Bulvarı No: 108 / 17 Maltepe, 06570 Ankara, Türkiye, T: + (+90) 312 2316069 – 231 1185, F: + (+90) 312 2308003, info[at]liberal.org.tr
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır.Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2013
Web Tasarım Ankara
Sayfa başı