Liberal
Natural Law and Natural Rights - Cennet Uslu

Cennet Uslu - Doğal Hukuk ve Doğal Haklar, İnsan Haklarının Felsefi Temelleri

Kitabı Online Satın Alın

Kitaptan Örnek Sayfalar

 

“İnsan hakları, doğuştan gelen, devredilemez, vazgeçilemez, mutlak haklardır.”

Modern dünyada artık diktatörler bile insan haklarının bu mottosunu kabul etmek sorumluluğundan kendilerini kurtaramamaktadırlar. Peki ama bu hakların kaynağı nedir? İnsan doğasında bulunan, akıl ile keşfedilebilen ve insan davranışlarının değerlendirilmesinde nihaî ölçü olan evrensel ve objektif bir etiğin varlığının temelleri nasıl kurulmuştur?

Cennet Uslu, Türkçe literatüre önemli bir katkı yaparak, doğal hukuk ve doğal haklar arasındaki ilişkiyi objektif ve subjektif doğal hak ekolleri üzerinden ele almaktadır. Bu yaklaşımlar arasındaki benzerlik ve farkları ortaya koyarak, siyasî toplum ve hukuk anlayışları ve bunların modern siyaset teorisine etkileri karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. İnsan doğası ve aklı üzerine geniş bir tartışma sağlayan Uslu, insan hakları ile ilgilenenlerin başvurmaktan kaçınamayacağı bir eseri okuyucunun ilgisine sunuyor.

ALT GMK Bulvarı No: 108 / 17 Maltepe, 06570 Ankara, Türkiye, T: + (+90) 312 2316069 – 231 1185, F: + (+90) 312 2308003, info[at]liberal.org.tr
ALT © 2013
Web Tasarım
Top of page