Liberal
2015 Dünya Etkili Fikir Kuruluşları Endeksi Açıklandı

Liberal Düşünce Topluluğu, etkili fikir kuruluşları sıralamasında,

Dünyada 88.

ABD Harici Dünyada 73.

Ortadoğu’da 10.

Yerel İktisadî Politika alanında Türkiye’den tek Dünyada 27. Etkili Fikir Kuruluşu

Pennsylvania Ünivesitesi Fikir Kuruluşları ve Sivil Toplum Programı - The Think Tanks and Civil Societies Program (TTCSP) 2015 Dünya Etkili Fikir Kuruluşları Sıralamasını açıkladı.

2006’dan beri sıralama süreci gitgide sadeleştirilen endekste, aynı zamanda bu süreçte yer alan kurum ve bireylerin sayıları, alanları gitgide artmıştır. Endeks, önceki yıllardaki gibi bu yıl da sıralama süreci kamu politikaları araştırmalarına, analizlerine, partner kuruluşlara ve detaylı pek çok kritere dayanmaktadır. Kurumların aday olmaları ve seçilmeleri süreci olabildiğince açık ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Brookings Enstitüsü aralıksız 8. yılda yine en üst seviye etkili fikir kuruluşu olarak sıralamasını korudu.

Daha ziyade bir fikir ve eğitim kuruluşu olan ancak temel meselelere ilişkin kamu politikası alanında çalışmalar da yapan Liberal Düşünce Topluluğu, 6.846 kurum arasında, Dünyada  88. Amerika harici sıralamada 73. İken, Ortadoğu’da 10. sırada, yurtiçi iktisadî politikada etkili kuruluş olarak dünyada 27 sırayı aldı.

Endeksin ve raporun ana amacı fikir kuruluşlarının profilini, performansını ve etkisini arttırmak, ayrıca kamu politikası süreçlerini belirlemede uluslararası ve disiplinlerarası ağlar oluşturabilmek.

Endeks bütün dünyadan 4750’nin üzerinde enstitü ve uzmanın yardımıyla dört temel kategoriden ilk 150 fikir kuruluşunu sıralamaktadır.

Pensilvanya Üniversitesi Fikir Kuruluşları ve Sivil Toplum Programı (UPENN’s Think Tanks and Civil Societies Program (TTCSP)) bütün dünyada hükümetler ve sivil toplum üzerinde etkili kuruluşlar hakkında araştırmalar yürütmektedir. 1989’da başlayan program, 152 ülkeden 6600’ün üzerinde fikir kuruluşu hakkında veri üzerinde çalışmaktadır. Think tank deniler fikir kuruluşlarının kamu politikası araştırma kuruluşu olarak evrilen rolü ve karakterini incelemektedir.

 

Daha fazla bilgi için http://gotothinktank.com/

Liberal Düşünce Topluluğu GMK Bulvarı No: 108 / 17 Maltepe, 06570 Ankara, Türkiye, T: + (+90) 312 2316069 – 231 1185, F: + (+90) 312 2308003, info[at]liberal.org.tr
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır.Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2013
Web Tasarım Ankara
Sayfa başı