Liberal
Anadolu'nun Diasporadaki Çocuklarına Geri Dönüşün Yolunu Beraber Açalım

Anadolu'nun Diasporadaki Çocuklarına
Geri Dönüşün Yolunu Beraber Açalım


Yirminci yüzyılın başında Anadolu’da ve Trakya’da dini ve etnik farklılıkları nedeniyle insanlar büyük felakete maruz kaldılar. Yüzbinlerce masum insan hayatını kaybetti. Kalanlar yakınlarının yasını tutamadan, taziyeleri kabul edemeden; mallarını, dostlarını, komşularını; doğdukları, çocukluklarını yaşadıkları ve hatıralar biriktirdikleri topraklarını arkalarında bırakarak gittiler. Acılarını yanlarına alıp gidenler sadece Ermeniler ve Süryaniler değildi; Rumlar, Yahudiler ve diğerleri de yersiz ve yurtsuz kaldılar; istemeden göçebe oldular.

Gidenler, yabancı değildi; bizim mahallenin sakinleri, ninelerimizin komşularıydı. Beraberce söylenen şarkıların bestekârları, berberce kullanılan bakır çanakların ve altında beraberce sohbet ettiğimiz ahşap damların ustaları Tatyos efendi, Anuş Ana, Yorgi Paşa, Moshe, Meyzi ve daha binlercesi. Onlar, memleketlerinden sökülüp atıldılar ama memleket, onlardan sökülüp atılamadı. Acılarını ve anılarını yanlarına alıp gidenler, memleket hasretini çocuklarına miras bırakarak ebedi istirahatgâhlarına çekildiler.

Bizleri birbirimizden ayıran ve ortak anılarımızı unutturan makûs olayların üzerinden onlarca yıl geçti. Zamanın dert, öfke ve düşmanlıkların ilacı olması beklenirken, gidenlerin ve kalanların torunları, “Türk tezi” ve “Ermeni tezi” gibi tartışmalar arasında daha derin ayrışmalara sürüklendi. Bu ayrışmalar yüzleşme ve beraberce derde deva bulmayı unutturdu.

Tarihimizle yüzleşmenin, canlarını, mallarını ve yurtlarını kaybeden insanların acılarını paylaşmanın ve yüz yüze taziyede bulunmanın zamanı şimdi. “Gidin” denilen insanlara “gelin” demenin zamanı. Aradan yüz yıl geçmiş olsa bile ayrılığı daha da derinleştirmeden mahallenin eski sakinlerini, onların çocuklarını ve torunlarını “buyur” etmek, manevi yurtsuzluğu sona erdirmek biz kalanlara düşer. 

2015, Türkiye’de barışın ve uzlaşma kültürünün başlangıcı olsun. Anadolu’nun çocukları, bu topraklarda eskiden olduğu gibi bir arada yaşasın. Biz aşağıda ismi bulunanlar; tehcir, müsadere, pogrom ve meçhul cinayetlerle yurtlarından edilenler ile onların çocuklarının ve torunlarının Anadolu diasporası olarak kabul edilmelerini, Anadolu’nun diasporadaki tüm çocuklarına geri dönüşün yollarının açılmasını, onlara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesini ve dönüşün gerektirdiği tüm adımların atılmasını istiyoruz.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

---

İmzacılar arasında yer almak isterseniz, Dr. Yasemin Abayhan'a (jasmineyasmin@gmail.com adresine) İsim, Soyisim ve Okul / Kurum / Meşguliyetinizi bir e-mail bildirebilirsiniz.

Basından:

“Anadolu’nun çocuklarına geridönüşün yolunu beraber açalım”, Sabah Gazetesi

'Gidin' denilenlere 'dönün' deme zamanı, Yeni Şafak Gazetesi

Anadolu’nun çocuklarının geri dönüşü, Atilla Yayşa, Yeni Şafak Gazetesi

 


İmzacılar

Atilla Yayla, Prof. Dr. İstanbul Ticaret Üniversitesi, LDT Yön. Kur. Başkanı

Hasan Yücel Başdemir, Doç. Dr., Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Bekir Berat Özipek, Prof. Dr., İstanbul Ticaret Üniversitesi

Halil Berktay, Prof. Dr., Tarihçi, Öğretim Üyesi, Serbestiyet.com yazarı

Vahap Coşkun, Doç. Dr., Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi

Cengiz Algan, Barışa Bak Derneği

Gürbüz Özaltınlı, Yazar, Avukat

Ufuk Uras, Dr., Ekonomist, Siyasetçi

Levent Korkut, Yrd. Doç. Dr., Medipol Üniversitesi

Özlem Çağlar Yılmaz, LDT Genel Koordinatörü

Yasemin Abayhan, Yrd.Doç. Dr., Hacettepe Üniversitesi

Arda Akçiçek, Siyaset Bilimci, Hacettepe Üniversitesi

Aşkın Baysal, Gazeteci-Yazar

Bekir Tank, Dr., İstanbul Ticaret Üniversitesi

Hakan Şahin, İstanbul Ticaret Üniversitesi

Harun Kaban, LDT, Liberal Düşünce Dergisi Yazı İşleri Müdürü

Sabro Gazetesi

Süheyb Öğüt, Yazar

Tuma Çelik, Araştırmacı-Yazar

Ufuk Coşkun, Eğitimci, Milat Gazetesi Yazarı

Volkan Ertit, Sosyolog, Aksaray Üniversitesi

Semih Süldür, Emekli

Veysel Karazor, Dokuz Eylül Sosyal Psikoloji Y.Lisans Öğrencisi, Psikolog

Hüseyin Murat Işık, Yrd, Doç. Dr., Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi

Nihat Kaya, Psikiyatrist, Depresyon ve Panik Atak Merkezi

Bican Şahin, Doç. Dr., Hacettepe Üniversitesi, ÖAD Başkanı

İsmail Kurun, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi

Liberal Düşünce Topluluğu GMK Bulvarı No: 108 / 17 Maltepe, 06570 Ankara, Türkiye, T: + (+90) 312 2316069 – 231 1185, F: + (+90) 312 2308003, info[at]liberal.org.tr
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır.Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2013
Web Tasarım Ankara
Sayfa başı