Liberal
Anadolu’nun Diasporadaki Çocuklarına Geri Dönüşün Yolunu Birlikte Açmak

Liberal Düşünce Topluluğu, 14 Aralık 2014 günü, İstanbul’da, Bahariye Mevlevihanesi’nde “Anadolu’nun Diasporadaki Çocuklarına Geri Dönüşün Yolunu Birlikte Açmak” başlığıyla bir müzakere toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya Prof. Dr. Halil Berktay, Karen Mikaelyan, Sevak Artsruni, Tatyos Bebek, Prof. Dr. Abraham Kasparian, Tuma Çelik ve Liberal Düşünce Topluluğu’ndan Prof. Dr. Berat Özipek, Özlem Çağlar Yılmaz, Doç. Dr. Hasan Yücel Başdemir, Yard. Doç. Dr. Cennet Uslu, Dr. Levent Korkut gibi isimler sunuşlarıyla katkıda bulundular.

Toplantıya 60 civarında akademisyen, araştırmacı, gazeteci, yazar, sivil toplum gönüllüsü ve insan hakları savunucusu katıldı.

Liberal Düşünce Topluluğu (LDT) Türkiye’de insanların farklıklarıyla birarada yaşayabileceği çerçeveyi konuşurken resmî tarihin dışında geçmişe bakarak acılarla, yanlışlarla yüzleşmekte, geçmişin yükünü  göz ardı etmeden çoğulcu barış içinde bir gelecek için uğraşı vermektedir. Bu bakımdan Anadolu’nun etrafa dağılan çocuklarının “aidiyet hissiyatı ve vatan hassasiyeti”ni gündeme almak Türkiye’nin geçmişiyle hesaplaşmasının, çoğullaşma ve normalleşme gayretlerinin bir parçasıdır.

LDT, Türkler, Rumlar, Ermeniler, Süryaniler, Yahudiler, Êzidiler, Kürtler ve diğer tüm kimliklerden kalan ve gidenlerden bireylerle konuşmak ortak sorularımıza beraberce cevap aramak üzere, ahlakî olarak asıl sorumluluğun kalanlara ait olduğundan hareketle bir buluşmaya evsahipliği yapmaktadır.

Bu toplantı, siyasi gündemden bağımsız olarak, geri dönüşün ahlâkî, sosyolojik, hukukî ve siyasî çerçevesini birlikte somutlaştırmayı, siyasilere de doğruya dair atılması gereken adımları işaret etmeyi amaçlamıştır.

Toplantıda aynı zamanda, Apoyevmatini Gazetesi’nin 90. Yıldönümünü anmak üzere Mihail Vasiliyadis de bir konuşma yaptı.

21 Yıl sürgün olarak ABD’de yaşadıktan sonra memleketi Diyarbakır’a dönen ve Diyarbakır’da yaşayan Udi Yervant da toplantıda bir konuşma yaptı.

Toplantıyı takiben Liberal Düşünce Topluluğu konuyla ilgili görüşleri toparlayan bir rapor yayınlayacaktır.

Liberal Düşünce Topluluğu GMK Bulvarı No: 108 / 17 Maltepe, 06570 Ankara, Türkiye, T: + (+90) 312 2316069 – 231 1185, F: + (+90) 312 2308003, info[at]liberal.org.tr
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır.Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2013
Web Tasarım Ankara
Sayfa başı