Liberal
Dünyanın En Etkili Düşünce Kuruluşları Endeksi 2010

Dünyadaki etkili düşünce kuruluşları 2010 sıralaması açıklandı!

Listede, Türkiye’den Liberal Düşünce Topluluğu, TESEV ve Avrupa İstikrar Girişimi var.
31 Ocak 2011

Ankara, Türkiye -  Pennsylvania Üniversitesi’nde yerleşik Düşünce Kuruluşları ve Sivil Toplum Araştırma Merkezi’nin 2006 yılından bu yana düzenli olarak yayınladığı Global Düşünce Kuruluşları Etki Sıralaması’nda (The Global Go To Think Tank Rankings) bu yıl Türkiye’den Liberal Düşünce Topluluğu, TESEV ve Avrupa İstikrar Girişimi öne çıktı.

169 ülkeden, yaklaşık 6500 düşünce kuruluşunun değerlendirilmesiyle hazırlanan rapora göre 1. sıradaki düşünce kuruluşu ABD’deki Brookings Enstitüsü. İlk 50 düşünce kuruluşu sıralamasında da Amerikan düşünce kuruluşlarının ağırlığı dikkati çekmekte. Bölgesel sıralamaları da bulunan raporun Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki etkili 25 Düşünce Kuruluşu sıralamasında birinci sırada Lübnan’dan Carnegie Ortadoğu Merkezi yer alırken Türkiye’den sıralamaya giren düşünce kuruluşlarından TESEV 6., Avrupa İstikrar Girişimi 12. ve Liberal Düşünce Topluluğu 13. sırada yer alıyor.

Çalışma alanları ve özel başarılar gibi sınıflamalar da yapan rapor, TESEV’i En İyi Dış İlişkiler / Kamusal Sorumluluk Programı sıralamasında yirmi beşinci sıraya yerleştiriyor.
Raporda, dünya çapında 6480 düşünce kuruluşunun var olduğu ve en fazla düşünce kuruluşunun 1816 kuruluşla ABD’de bulunduğu vurgulanıyor. ABD’yi 425 kuruluşla Çin izliyor. Türkiye’den ise 27 tane düşünce kuruluşu bu raporda değerlemeye alınıyor.

Raporun dikkat çektiği önemli noktalardan biri ülkelerin kaynak ve gelişmişlik düzeyinin düşünce kuruluşlarının faaliyetlerini etkilediği yönünde. Özellikle OECD üyesi ülkelerde daha iyi organize olmuş ve kurumsallaşmış düşünce kuruluşları olduğu da ayrıca vurgulanıyor. Raporda göze çarpan başka bir önemli ayrıntı ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki düşünce kuruluşu sayısının yüzde olarak oldukça düşük bir payı taşıdığı… ABD ve Kanada’nın yer aldığı Kuzey Amerika % 30 ile en fazla sayıda düşünce kuruluşuna ev sahipliği yaparken bu bölgeyi % 27 ile Avrupa takip ediyor. Türkiye’nin yer aldığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin payı ise yalnızca % 5. 

Düşünce kuruluşlarının hükümetlere ve karar mekanizmalarına olan etkisini ve sivil toplumdaki rollerini sergilemeyi ve böylece kapasite ve performanslarını geliştirmeye katkıda bulunmayı amaçlayan çalışma, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki zor şartlara rağmen düşünce kuruluşlarının sayısının ve çalışmalarının geçmiş yıllara nispetle artışını memnuniyetle kaydediyor. 
  
Raporun tamamı için: http://www.gotothinktank.com/wp-content/uploads/2010GlobalGoToReport-ThinkTankIndex-UNEDITION-v13.pdf

Liberal Düşünce Topluluğu GMK Bulvarı No: 108 / 17 Maltepe, 06570 Ankara, Türkiye, T: + (+90) 312 2316069 – 231 1185, F: + (+90) 312 2308003, info[at]liberal.org.tr
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır.Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2013
Web Tasarım Ankara
Sayfa başı