Liberal
Hürriyet Akademisi, 28-29 Nisan 2012, Gaziantep

Serbest Ticaret, Demokrasi Ve Barış Semineri

28-29 Nisan 2012, Gaziantep

 

Liberal Düşünce Topluluğu’nun Friedrich Naumann Vakfı ile düzenlediği “Serbest Ticaret, Demokrasi ve Barış” konulu hafta sonu semineri 28-29 Nisan 2012 tarihinde Gaziantep’te gerçekleşti.

Programın moderatörlüğünü Doç. Dr. Bican Şahin ve Yrd. Doç. Dr. Bahattin Karademir yaptı. Programın yerel evsahibi Gaziantep Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yılmaz Ata da programa katkıda bulundu. Gaziantep’te bulunan Gaziantep Üniversitesi, Gazikent Üniversitesi ve Zirve Üniversitesinde duyrulan programa başvuranlar arasından seçilen öğrencilerin katıldığı seminerde, moderatörlerin sunumlarını takip eden grup çalışmaları ve grup sunuşları yer aldı.

Bahattin Karademir’in modere ettiği “Küreselleşen Dünyada Zenginlik ve Refahın Temeli” konulu oturum ile Bican Şahin’in modere ettiği “Serbest Ticaret, Demokrasi ve Barış” başlıklı bölümde önce temel kavramlar hakkında bilgi verildi, sonrasında gruplar oluşturuldu ve katılımcılar verilen ihtilaflı başlıklar üzerine çalıştıktan sonra karşılıklı sunumlarını yaparak tartıştılar.

Programa Gaziantep’te başarılı bir girişimci olan Ömer Karacan katıldı. Halı satışı yaptığı küçük bir dükkan ile başlayan Ahmet Bey, Romanya ve Ukrayna’ya halı ihraç eden ve pekçok işçi çalıştıran KRC Carpet isimli bir ticari işletmeye giden yolda tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Karacan’ın hikayesi ve tecrübesi öğrencilere ilham verdi.

Ayrıca, programda Dr. Ahmet Yılmaz Ata “Özel mülkiyetin ekonomik gelişme üzerindeki etkisi” başlıklı bir sunuş yaptı.

Seminerde, hem teorik hem de pratik bilgiler duyan öğrenciler hem öğrenme hem de fikirlerini arkadaşlarıyla tartışma imkânı buldular.

Genel olarak serbest ticaret, piyasa ekonomisi gibi konularda böyle bilgilendirici ve kendi düşünme ve tartışma kabiliyetlerini geliştirici programlara daha önce hiç katılmadıklarını söyleyen öğrenciler, özellikle Gaziantep’te böyle bir seminerin düzenlenmesinden dolayı memnuniyetlerini belirttiler. Konuşmacıları üniversitelerinde düzenleyecekleri programlara davet ettiler ve en kısa zamanda şehirlerinde yeni programlar yapılmasını arzu ettiklerini belirttiler.

Liberal Düşünce Topluluğu GMK Bulvarı No: 108 / 17 Maltepe, 06570 Ankara, Türkiye, T: + (+90) 312 2316069 – 231 1185, F: + (+90) 312 2308003, info[at]liberal.org.tr
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır.Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2013
Web Tasarım Ankara
Sayfa başı